KayiBoyu Ailesine Hoşgeldiniz.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

KayiBoyu Ailesine Hoşgeldiniz.

'KAYI'Kanı Taşıyanlar Buraya..!

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Tarihte ilk parayı kim buldu ?

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin
Admin

Tarihte ilk parayı kim buldu ? Empty
MesajKonu: Tarihte ilk parayı kim buldu ?   Tarihte ilk parayı kim buldu ? Icon_minitimeCuma Ara. 12, 2008 3:03 pm

Asurlular mı yoksa lidyalılar mı?.

Bunun cevabını aslında çoğumuz yanlış biliyoruz.

Tarihte ilk parayı Asurlular bulmuştur.

M.Ö. 7 yy. başlarında ASsur Kralı Sanherip' in(MÖ.704-681) " Tanrıdan aldığım ilhamla kilden bir kalıp yaptım, içine bronz döktüm ve yarım şekel paraların basımında olduğu gibi, mükemmel bir biçimde onların(çeşitli hayvanların) figürlerini yaptım " şeklinde ki sözlerindende anlaşılacağı gibi, kalıba döktüğü sikkelerin bronz madeninden yapıldığıve bir değişim aracı olarak kullanıldığı anlaşılmaktadır.

Ancak yaklaşık 50 yıl sonra piyasaya sürülen Lidya sikkelerinin yaygınlaşmasını sağlayan en önemli etken, sikkelerin altın ve elektrumdan dökülmüş olmaları ve arkalarında güçlü altın stoku ile deniz ticaretine dayanan bir ekonomisinin bulunmasıydı.

Yani ilk parayı bulan lidyalılar değil asurlulardır.

Ancak paranın sık kullanılamaması ve asur ekonomisin kötü olması nedeniyle para pek değerli değildi.

AMA BU GERÇEĞİN ORTAYA ÇIKMASINA RAĞMEN HALA BİZ İNSANLARIMIZA ÖĞRETİLMİYOR.

BUNU NEDENİ İSE BU GERÇEĞİN YAKIN BİR DÖNEMDE ORTAYA ÇIKMASI VE DEĞİŞTİRİLMESİN ÇOK MASRAFLI OLMASINDAN DOLAYIDIR.BU BÖYLE BİLİNMEKTEDİR.
http://kayiboyu.tr.cx

1 sayfadaki 1 sayfası